Archiwalna strona projektu

Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia

O programie

ENERGA Sailing jest największym w Polsce kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim oraz pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki. Projekt tworzą cztery elementy: program edukacji żeglarskiej dla najmłodszych, cykl regat w klasie Optimist Energa Sailing Cup (wraz z programem stypendialnym dla najlepszych zawodników), sponsoring tytularny kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego Energa Sailing Team Poland oraz wsparcie prestiżowych regat Energa Sopot Match Race.

Edukacja żeglarska

Podstawą programu edukacji żeglarskiej jest nie tylko nauka podstaw żeglarstwa ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego. Bezpośrednimi odbiorcami tej części programu są uczniowie szkół podstawowych. Szkolenie podzielone jest na dwa etapy – zimowy, obejmujący zajęcia teoretyczne i ogólnorozwojowe oraz letni, w którym uczestnicy poznają praktyczną stronę żeglarstwa. Program jest realizowany w siedmiu ośrodkach w klasie Optimist (Szczecin, Gdynia, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław Kraków) oraz czterech w windsurfingu (Sopot, Gdańsk, Kalisz, Warszawa). W każdym z ośrodków w zajęciach bierze udział 100 dzieci w klasie Optimist (dziewczęta i chłopcy w wieku 7-9 lat) i 50 w windsurfingu (9-11 lat).

9.jpg

Tegoroczna edycja programu edukacji żeglarskiej jest jego czwartą odsłoną. Nauka żeglowania w klasie Optimist prowadzona była od samego początku, natomiast windsurfing dołączył do programu w 2015 roku na zasadzie pilotażu. Sukces, jaki odniosły zajęcia prowadzone w Warszawie i Sopocie zdecydował o tym, że w 2016 roku tę najsilniejszą odmianę polskiego żeglarstwa będą mogły poznać również dzieci z Gdańska i Kalisza.

 Trening z Małgorzatą Białecką i Pawłem Tarnowskim (2).JPG

Zajęcia na wodzie trwają od maja do października. Najlepsi i najbardziej zaangażowani uczestnicy biorą ponadto udział w letnich półkoloniach żeglarskich.

W każdym regionie patronat nad Energa Sailing Edukacja objęli członkowie kadry narodowej Energa Sailing Team Poland: Irmina Mrózek - Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec (Szczecin), Przemysław Miarczyński (Gdynia), Paweł Tarnowski (Sopot), Piotr Myszka (Gdańsk), Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (Olsztyn), Małgorzata Białecka (Warszawa), Kacper Ziemiński (Poznań), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (Kraków) oraz Piotr Kula (Wrocław).

Dotychczas w trzech edycjach programu kompleksowej edukacji żeglarskiej wzięło udział ponad 2000 dzieci a 9000 uczestniczyło w specjalnie zorganizowanych warsztatach edukacyjnych. Dodatkowe spotkania warsztatowe z zakresu podstaw żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie i zdrowego tylu życia zostały przeprowadzone zostały w 90 szkołach.