Archiwalna strona projektu

Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia

Żeglarskie emocje w Sopocie

Światowej klasy żeglarze i młodzi adepci żeglarstwa, pełnomorskie jachty i maleńkie Optymisty. Przed nami Energa Sopot Match Race i Wielki Finał Energa Sailing Cup, wielkie święto żeglarstwa. Regaty będzie można obserwować z sopockiego molo od 26 do 30 lipca.

Nadchodzący tydzień to prawdziwa gratka dla miłośników wody i wiatru. W pobliżu sopockiego molo, od 26 do 30 lipca, czekają nas dwa ważne w żeglarskim kalendarzu lwydarzenia: 13. edycja zawodów Energa Sopot Match Race oraz finał regat Energa Sailing Cup. W obu imprezach, odbywających się w tym samym miejscu, niemal w tym samym czasie, biorą udział najlepsi żeglarze w swoich kategoriach. Czeka nas rywalizacja zarówno doświadczonych zawodowców, startujących w najważniejszych światowych regatach, jak również ambitnej, walecznej i utytułowanej żeglarskiej młodzieży, ścigającej się w najmniejszej z klas.

Żeglarskie pojedynki i walka o sportowe stypendia

28 lipca rozpocznie się rywalizacja 40 nastoletnich żeglarzy, którzy zdobyli najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej 4. edycji Energa Sailing Cup. Sopocki finał tej imprezy poprzedziły regaty eliminacyjne w Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku i Charzykowych, w których startowała ponad 100-osobowa grupa najlepszych zawodników klasy Optimist w Polsce. W sobotę 29 lipca poznamy zwycięzców zarówno regat finałowych, jak i całego cyklu. Stawką finału będą stypendia na zakup sprzętu sportowego dla grupy 15 żeglarzy. Czterech najlepszych, zmieniających klasę Optimist na wyższą może liczyć na wsparcie o wartości 15 tys. złotych. Wszyscy zaś zostaną włączeni do ekipy Energa Sailing Junior Team i przez trzy kolejne lata otrzymywać będą stypendia sportowe ufundowane przez Grupę Energa.

Energa Sopot Match Race to regaty rozgrywane w formule meczowej, jednej z najbardziej widowiskowych form wyścigów. Czteroosobowe załogi rywalizują w pojedynkach 1:1, płynąc na identycznych jachtach dostarczonych przez organizatora. O zwycięstwie decyduje więc nie sprzęt, lecz umiejętności żeglarzy, szczególnie przy wykonywaniu manewrów. Po serii wyścigów „każdy z każdym” (round robin) rozgrywane są biegi półfinałowe, a potem mały i duży finał. Tegoroczna edycja Energa Sopot Match Race to dwie imprezy w jednej. Pierwszą będzie Puchar Świata w Match Racingu (udział w nim wezmą załogi pływające na jachtach Diamant 3000, znanych z poprzednich odsłon regat) drugą zaś - zmagania katamaranów M32, ścigających się w zawodach zaliczanych do World Match Racing Tour. Regaty rozpoczną się we wtorek 26 lipca. Rundy finałowe rozpoczną się w piątek 29 lipca. Ostatniego dnia, w sobotę 30 lipca, odbędą się wyścigi o pierwsze i trzecie miejsce. 

Zabawa, edukacja i koncert muzycznej gwiazdy

Tuż przy sopockim molo, na Placu Zdrojowym pojawi się pełne atrakcji żeglarskie miasteczko Energa Sailing. Odwiedzający je będą mogli wziąć udział w licznych grach i zabawach, nauczyć się wiązać węzły czy z bliska obejrzeć żeglarski sprzęt. Nie zabraknie również okazji do zdobycia autografu najlepszych żeglarzy w kraju - kadrowiczów Energa Sailing Team Poland. Tuż obok zaparkuje Energobus, czyli mobilne centrum nauki Planety Energii, w którym będzie można dowiedzieć się wszystkiego o wytwarzaniu, przesyłaniu i bezpiecznym korzystaniu z energii elektrycznej. Na scenie, tuż po zakończeniu ceremonii dekoracji zwycięzców, wystąpi Margaret. Miasteczko Energa Sailing będzie dostępne również w kolejnym dniu po zakończeniu regat, 31 lipca.