Archiwalna strona projektu

Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia

Podsumowanie pierwszego dnia finału Energa Sailing Cup

Przy Sopockim molo rywalizuje grupa 40 najlepszych żeglarzy klasy Optimist w Polsce. Aby wystartować w finałowych zawodach cyklu Energa Sailing Cup, młodzi żeglarze wzięli udział w serii pięciu regat eliminacyjnych rozegranych od kwietnia do lipca, kolejno w: Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku oraz Charzykowych.

Najlepsza czterdziestka zawodniczek i zawodników wyłonionych z rankingu walczy o stypendia mające na cele wsparcie kariery sportowej w klasie Optimist oraz w wyższych klasach – przygotowawczych do klas Olimpijskich.

Pierwszy dzień był bardzo wymagający i okazał się dużym sprawdzianem dla zawodników. Zmienne warunki utrudniały rozegranie planowanej ilości wyścigów i wymagało od uczestników doskonałych umiejętności żeglowania w zmiennym wietrze, który zmieniał kierunki oraz siłę. Zawodnicy musieli być bardzo skupieni od samego startu do momentu minięcia mety. Udało się rozegrać dwa wyścigi.

W klasyfikacji dziewcząt prowadzi Klara Sobczak z MKS Dwójka Warszawa, to właśnie ona najlepiej poradziła sobie w dniu dzisiejszym, wygrywając drugi dzisiejszy wyścig. Natomiast w klasyfikacji generalnej prowadzi Filip Miłoszewski z UKS Barnim Goleniów, który w obydwu dzisiejszych wyścigach uzyskał wysokie miejsca (3 i 2).

W tym samym czasie w Sopocie rywalizują czołowi zawodnicy na świecie w regatach Energa Sopot Match Race. Połączenie tych dwóch imprez sprawia, że Sopot w najbliższy weekend staje się żeglarska stolicą Polski. Zaowocowało to bardzo liczną obecnością mediów na molo, które obszernie relacjonują oba wydarzenia.

Na Sopockim Molo na kibiców poza regatami na wodzie, czekają liczne atrakcje. Jedną z nich są działania dotowane przez MSiT w postaci otwartych warsztatów edukacji żeglarskiej, które cieszą się dużą popularnością, dlatego też potrwają o jedne dzień dłużej niż regaty, czyli aż do niedzieli.

Darmowe zajęcia edukacji żeglarskiej składają się z części teoretycznej i praktycznej, najpierw przekazania podstawowych informacji z zakresu teorii żeglowania, budowy łodzi oraz zasad bezpieczeństwa a następnie prób samodzielnego żeglowania pod okiem doświadczonych instruktorów.

Klasyfikacja generalna regat po pierwszym dniu:

 1. Filip Miłoszeski – UKS BARNIM GOLENIÓW
 2. Igor Kuczys – MKŻ ARKA GDYNIA
 3. Tomasz Lewandowski – KS AZS AWFIS GDAŃSK
 4. Antoni Sapijaszko – KS SPÓJNIA WARSZAWA
 5. Maksymilian Cymerman - UKS BARNIM GOLENIÓW
 6. Sławomir Kapałka – YKP GDYNIA

 

Klasyfikacja dziewcząt po pierwszym dniu :

 1. Klara Sobczak – MKS DWÓJKA WARSZAWA
 2. Pola Dzik - YKP GDYNIA
 3. Zofia Korsak - MKS DWÓJKA WARSZAWA
 4. Laura Szulc – CHKŻ CHOJNICE
 5. Emilia Roszkowska – KS SPÓJNIA WARSZAWA
 6. Natalia Kuczys – MKŻ ARKA GDYNIA

 

Pełne Wyniki:

http://2016.sailingnet.pl/energa/results.html

Zdjęcia:

https://www.dropbox.com/sh/ib5piblhinz8ojg/AACxqCQo1ZR4EDY8wh5drc0Ua?dl=0