Archiwalna strona projektu

Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia

Znamy zwycięzców 4. edycji Energa Sailing Cup!

Po raz czwarty na wodach Zatoki Gdańskiej spotkali się najlepsi polscy żeglarze w klasie Optimist. Podczas finałowych regat z cyklu Energa Sailing Cup walczyli o udział w programie wspierania młodych talentów i wartościowe stypendia. To najważniejszy moment kompleksowego projektu żeglarskiego realizowanego przez Grupę Energa i Polski Związek Żeglarski. Wśród dziewcząt triumfowała Pola Dzik z Yacht Klubu Polskiego w Gdyni a najlepszy w kategorii chłopców okazał się Filip Miłoszewski z UKS Barnim Goleniów.

Cykl regat Energa Sailng Cup to jedno z trzech najważniejszych wydarzeń w ramach programu Energa Sailing. Oprócz zawodów, w których udział bierze ponad 100-osobowa grupa najlepszych w kraju nastoletnich zawodników w klasie Optimist, obejmuje on również zajęcia żeglarskie dla dzieci oraz wsparcie żeglarskiej reprezentacji Polski - Energa Sailing Team Poland. W ciągu czterech edycji w programie Energa Sailing uczestniczyło ponad 4 tysiące dzieci z całej Polski, a dzięki dodatkowemu zaangażowaniu Ministerstwa Sportu
i Turystyki 13 tysięcy uczniów szkół podstawowych weźmie w tym roku udział w bezpłatnych lekcjach żeglarstwa.

- Choć uczestnicy Energa Sailing Cup dopiero zaczynają przygodę z poważnym żeglowaniem, nie brakuje im zaangażowania i determinacji. Nasi adepci są w światowej czołówce klasy Optimist, reprezentując Polskę na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata - mówi Maciej Szafran, Trener ds. Sportu Powszechnego Dzieci i Młodzieży PZŻ. - Wysoki poziom rywalizacji sprawia, że nawet najmłodsi zawodnicy muszą wykazywać się profesjonalizmem. To dzięki edukacyjnemu programowi Energa Sailing mamy tak silną grupę młodych talentów, które już teraz odnoszą międzynarodowe sukcesy. Dlatego z tym większą ciekawością przyglądamy się tegorocznym finalistom Energa Sailing Cup.

Sopocki Wielki Finał Energa Sailing Cup jest zwieńczeniem cyklu regat eliminacyjnych rozegranych w Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku i Charzykowach, w których adepci żeglarstwa rywalizowali o punkty w klasyfikacji generalnej. Do startu w pobliżu sopockiego molo zakwalifikowało się 40 zawodniczek i zawodników. Stawką regat były stypendia na zakup sprzętu sportowego. Czterech najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej, którzy zmieniają klasę na wyższą, otrzymało jednorazowe stypendia na zakup sprzętu o wartości 15 tys. zł a dziesięciu kolejnych – od 1 tys. do 6 tys. zł. tych. Wszyscy natomiast dołączyli do programu Energa Sailing Junior Team, w ramach którego będą przez trzy lata otrzymywać miesięczne stypendia ufundowane przez Grupę Energa.

Pierwszy dzień regat upłynął pod znakiem bardzo zmiennych warunków. Wiatr często zmieniał kierunek, zmuszając młodych żeglarzy do maksymalnej koncentracji od startu do mety. Najlepiej z tymi wymagającymi warunkami poradzili sobie Filip Miłoszewski i Klara Sobczak z MKS Dwójka Warszawa, którzy objęli prowadzenie po dwóch rozegranych w czwartek wyścigach. Piątek to kolejne trzy starty, w których ponownie wysoką dyspozycję potwierdził późniejszy triumfator regat i klasyfikacji generalnej. Na prowadzenie wśród dziewcząt wysunęła się natomiast Pola Dzik, spychając koleżankę z Warszawy na drugie miejsce. Ostatnie dwa wyścigi, rozegrane w sobotnie przedpołudnie nie przyniosły już zmian na czele klasyfikacji generalnej. Po bardzo dobrych i równym występie triumfatorem finałowych regat w Sopocie, jak i całego tegorocznego cyklu Energa Sailing Cup został Filip Miłoszewski. Pierwszą pozycję wśród dziewcząt obroniła natomiast Pola Dzik. Podium zawodów uzupełniły kolejno reprezentantki MOS Dwójka Warszawa - Klara Sobczak i Zofia Korsak oraz Igor Kuczys z MKŻ Arka Gdynia i Jakub Gołębiowski z SSW MOS Iława. Drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej ESC 2016 zajęli odpowiednio czwarty na mecie regat w Sopocie, Patryk Kosmalski z ChKŻ Chojnice i Igor Kuczys.

Po zakończeniu zmagań na scenie amfiteatru na Placu Zdrojowym w Sopocie zwycięzcy odebrali stypendia na zakup sprzętu sportowego. Dwoje najlepszych dziewcząt i chłopców, zmieniających klasę Optimist na wyższą otrzymało czeki o wartości 15 000 złotych. Byli to: Gabriela Czapska z KS Spójnia Warszawa i Zofia Korsak oraz Sławomir Kapałka z Yacht Klubu Polskiego w Gdyni i Jakub Gołębiowski. Nagrodzono również 10 najlepszych młodych żeglarek i żeglarzy w klasyfikacji generalnej cyklu, którzy odebrali czeki na sumę od 1 000 do 6 000 złotych. Cała czternastka natomiast dołączyła do grupy stypendystów Energa Sailing Junior Team i została objęta programem wsparcia żeglarskich talentów. W jego ramach będą otrzymywać comiesięczne, progresywne stypendium, pomagające im w rozwijaniu sportowej kariery. Szczegółowe wyniki finałowych regat Energa Sailing Cup dostępne są na stronie internetowej http://2016.sailingnet.pl/energa/results.html

Sport, zabawa i edukacja

Dreszczyku emocji i dobrej zabawy nie zabrakło również na lądzie. Na Placu Zdrojowym w Sopocie pojawiła się specjalna strefa dla publiczności, po brzegi wypełniona atrakcjami dla dzieci i rodziców. Zarówno mali, jak i duzi mogli wziąć udział w żeglarskich grach i zabawach, spróbować swoich sił w wiązaniu węzłów oraz zdobyć autografy kadrowiczów z Energa Sailing Team Poland, między innymi Mai Dziarnowskiej, Pawła Tarnowskiego, Przemysława Miarczyńskiego i Kamili Smektały. Kto zdecydował się zajrzeć do wnętrza Energobusu, czyli mobilnego centrum nauki Planety Energii, dowiedział się wszystkiego na temat wytwarzania, przesyłania i bezpiecznego obchodzenia z prądem elektrycznym. Natomiast po zakończeniu ceremonii dekoracji zwycięzców, na sailingowej scenie dla wszystkich zawodników i kibiców zaśpiewała idolka nastolatek - Margaret.

- Zarówno dla zawodników, jak i dla nas Wielki Finał Energa Sailing Cup jest ważnym wydarzeniem – mówi Przemysław Piesiewicz, Wiceprezes Zarządu Grupy Energa. - To prawdziwy żeglarski festiwal, którego celem, oprócz wyłonienia sportowych talentów, jest przede wszystkim zachęcenie dzieci i młodzieży do dalszego rozwoju. Właśnie poprzez pokazanie żeglarstwa od jak najciekawszej, najbardziej atrakcyjnej strony, chcemy dać młodym ludziom impuls do działania i do uprawiania tej dyscypliny sportu. Pamiętajmy, że żeglarstwo to nie tylko przygoda i kontakt z naturą, ale też lekcja życiowych wartości.

Dodatkowe informacje na temat finału Energa Sailing Cup, w tym obszerna fotorelacja dostępne są na stronie internetowej: www.edu.energasailing.pl oraz Facebooku: www.facebook.com/EnergaSailing.