Archiwalna strona projektu

Sprawdź co robimy dla Ciebie i dla otoczenia

O cyklu regat

ENERGA Sailing Cup to cykl regat w klasie Optimist, w których ścigają się starsi, doświadczeni żeglarze, stojący u progu profesjonalnej kariery sportowej. Zawody rozgrywane w ramach cyklu zaliczane są do Pucharu Polski klasy Optimist. Udział w nich biorą zawodnicy Grupy A, czyli ścisłej krajowej czołówki.

Rywalizacja w ENERGA Sailing Cup podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy to regaty eliminacyjne, rozgrywane od kwietnia do sierpnia:

Puchar KS Zatoka Puck

Puchar YKP Gdynia

Puchar Dziwnowa

Puchar Trzech Ryb w Giżycku

Zawody pucharowe w Gdańsku lub Charzykowych - czekamy na ostateczne potwierdzenie.

W każdych regatach startuje około 100 zawodników rywalizujących w Grupie A, którzy walczą o punkty klasyfikacji generalnej. Najlepszych 40 żeglarzy awansuje do Wielkiego Finału, rozgrywanego w Sopocie.

energa_sailing_cup_2015_dziwnow_4_.jpg

Zwycięzcy Wielkiego Finału i klasyfikacji generalnej cyklu rok rocznie otrzymują stypendia na zakup sprzętu sportowego: od 1 000 do 6 000 złotych dla 10 najlepszych zawodników klasy Optimist oraz 15 000 złotych dla 2 najlepszych dziewcząt i 2 najlepszych chłopców zmieniających klasę Optimist na wyższą. Stypendyści Energa Sailing otrzymują również stypendia „progresywne”, przyznawane w kolejnych latach, po przejściu do wyższych klas żeglarskich.

Dotychczas w trzech edycjach regat wystartowało ponad 600 zawodników, a z programu stypendialnego korzysta aktualnie 24 młodych żeglarzy.